Ładowanie strony

Osuszanie ścian i fundamentów metodą iniekcji


Wilgotne ściany i fundamenty mogą świadczyć o uszkodzeniu warstwy hydroizolacji. Problem z wilgocią pojawia się też w obiektach, które zostały wzniesione bez odpowiedniej hydroizolacji, co jest charakterystyczne dla starszych budynków. Wilgoć w fundamentach i ścianach to wynik nasiąkania ich wodą gruntową lub opadową. Rosnąca wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Powoduje również przyspieszoną degradację konstrukcji, materiałów wykończeniowych i wyposażenia.

Co więcej, ma negatywny wpływ na zdrowie osób przebywających w budynku. Jest powodem dyskomfortu i sprzyja utrzymywaniu się stęchlizny i przykrych zapachów w pomieszczeniach. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skuteczne osuszenie fundamentów. Aby było to możliwe, konieczne jest uszczelnienie fundamentów, tak aby ponownie nie nasiąkły po ich osuszeniu. Jednym z lepszych rozwiązań umożliwiających realizację tego celu jest iniekcja krystaliczna fundamentów.

Podsiąkanie ścian i fundamentów


Podsiąkanie ścian i fundamentów wodą gruntową lub wodami opadowymi określa się mianem podsiąkania kapilarnego. Nasiąkanie kapilarne to zjawiska podsiąkania wody w mineralnych warstwach konstrukcji (w tynkach, betonowych i ceglanych przegrodach i elementach konstrukcyjnych), w tym w fundamentach, ścianach i stropach. W jego skutek woda, którą nasiąkają fundamenty, jest podciągana ku górze.

Powoduje to wzrost wilgoci w całym obiekcie i postępujące niszczenie i erozje wszystkich jego elementów. Wyjątkowa uciążliwość podsiąkania kapilarnego wodami opadowymi i gruntowymi wynika z faktu, że nie da się jej zapobiec inaczej niż poprzez montaż lub naprawę warstwy hydroizolacji.

W przypadku istniejących budynków naprawa hydroizolacji fundamentów i ścian jest stosunkowo trudna. W celu realizacji takich prac można zastosować jedną z kilku metod. Do popularniejszych należy montaż mechanicznych przegród lub iniekcja krystaliczna fundamentów. Obie metody gwarantują przerwanie podsiąkania kapilarnego. Łatwiejsza, tańsza i mniej inwazyjna jest metoda iniekcji.

Co to jest iniekcja krystaliczna?


Metoda iniekcji fundamentów polega na wprowadzeniu do ścian środków chemicznych na bazie żywic, które krystalizują w procesie schnięcia. W ten sposób wiążą przepuszczalną strukturę mineralną, wypełniają ją, a przez to wzmacniają i sprawiają, że staje się wodoodporna. Dzięki tej metodzie można uszczelniać i wzmacniacz betonowe i ceglane ściany posadzki i stropy.

Skuteczność tej metody zależy od poprawnej aplikacji środka krystalizującego. Aplikacja polega na wtłoczeniu go we wcześniej przygotowane otwory do iniekcji. Środki i techniki iniekcji krystalicznej dobiera się do rodzaju konstrukcji i zakresu realizowanych prac. Ważne jest, aby otwory iniekcyjne były nawiercone na odpowiednią głębokość.

Gwarantuje to odpowiednią penetrację środka krystalizującego. Istotne jest też rozstawienie otworów. Musi uwzględniać zakres penetracji środka w danym rodzaju materiału, tak aby możliwe było uzyskanie szczelnej warstwy hydroizolacyjnej. Iniekcję krystaliczną można wykonać metodą grawitacyjną odpowiednim pistoletem lub metodą ciśnieniową. Dobór metody i sprzętu zależy od zakresu realizowanych prac i warunków w miejscu aplikacji iniekcji krystalicznej.

Osuszanie ścian i tynków


Osuszanie ścian i tynków może wymagać zastosowania wielu specjalistycznych urządzeń. To proces dość kosztowny, czasochłonny i niekiedy kłopotliwy. Kluczem do skutecznego osuszenia ścian i tynków jest wyeliminowanie źródła wilgoci.

  • W przypadku, w którym zdiagnozowano problem z kapilarnym nasiąkaniem ścian i tynków, warto zacząć od iniekcji krystalicznej ścian w miejscach, w których nasiąkają wilgocią.
  • Iniekcja krystaliczna wzmacnia konstrukcję i strukturę materiału, z którego jest wykonana oraz nadaje jej właściwości wodoodporne.
  • Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu iniekcji ścian przestają one nasiąkać. W niektórych przypadkach wystarczy wietrzenie i podniesienie temperatury we wnętrzu, aby dokładnie osuszyć ściany i tynki.
  • Podczas iniekcji ścian wzmacnia się też strukturę powierzchni tynków. Można dodatkowo pomalować je środkiem iniekcyjnym. Dzięki temu będą odporniejsze mechanicznie. Nie będą pylić oraz staną się odporne na wnikanie wilgoci z powietrza, które dociera do pomieszczenia.

Osuszanie fundamentów metodą iniekcji


Metoda iniekcji to doskonałe rozwiązanie na osuszanie fundamentów. Stosuje się ją w każdym rodzaju budynków. Świetnie sprawdza się jako metoda uszczelniania i osuszania ścian w domach i budynkach podpiwniczonych, w których nie zastosowano odpowiedniej hydroizolacji lub została ona uszkodzona. Zaletą tej metody jest to, że aplikację środków osuszających fundamenty można prowadzić od wewnątrz, co może ograniczyć zakres i koszt prac przygotowawczych.

Warto dodać, że iniekcja krystaliczna to nie tylko osuszanie fundamentów i ich uszczelnianie. To także doskonały sposób na wzmocnienie wietrzejących konstrukcji betonowych i ceglanych wzniesionych jakiś czas temu. Techniki i metody iniekcji krystalicznej stosuje się w pracach renowacyjnych obiektów zabytkowych oraz do modernizowania infrastruktury przemysłowej. Wzmocnienie ścian i fundamentów to często także jeden z ważniejszych elementów prac modernizacyjnych w kilkudziesięcioletnich wyeksploatowanych domach mieszkalnych i obiektach różnego przeznaczenia.