Odgrzybianie, usuwanie pleśni w pomieszczeniach i mieszkaniach


Pleśń i grzyb w pomieszczeniach i mieszkaniach to zazwyczaj oznaka utrzymującej się znacznej wilgoci w pomieszczeniu. Taki stan może mieć wiele przyczyn. Aby skutecznie poradzić sobie z problemem, warto zbadać przyczyny, które powodują, że w obiekcie intensywnie rozwija się pleśń i inne szkodliwe mikroorganizmy. Usługa odgrzybiania to techniki, których celem jest usunięcie grzyba i pleśni. Trzeba jednak mieć świadomość, że bez usunięcia przyczyn nadmiernej wilgoci czy zanieczyszczenia, problem z pleśnią będzie powracał.

W niektórych przypadkach, gdy nie ma możliwości usunięcie przyczyn wilgoci i zanieczyszczenia, które sprzyjają rozwojowi grzyba, najlepszym rozwiązaniem okazuje się okresowa realizacja zabiegów odgrzybiania. Proste zabiegi można zrealizować we własnym zakresie. Odpowiednie środki chemiczne są ogólnie dostępne w sklepach z chemią dla gospodarstw domowych. Jednak z czasem może okazać się, że problem powraca coraz szybciej i konieczne są działania na szerszą skalę. W takich przypadkach warto skorzystać z profesjonalnej usługi odgrzybiania. Dobrze jest też raz jeszcze przekalkulować, czy nie opłaca się podjąć działań zmierzających do ograniczenia warunków dla rozwoju grzybów i szkodliwych mikroorganizmów.

Metody odgrzybiania ścian, pomieszczeń i budynków


Do odgrzybiania i usuwania pleśni stosuje się różne metody. Najprostszą wydaje się dokładne mycie i czyszczenie oraz powierzchniowa aplikacja środków zapobiegających rozwijaniu się pleśni. Warto mieć świadomość, że grzyb potrzebuje do rozwoju odpowiednich warunków. Sprzyja mu wysoka temperatura, wilgotność i brak cyrkulacji powietrza. Warto więc zastanowić się, czy jest możliwość ograniczenia wilgotności w pomieszczeniu i poprawienia wentylacji. Nie zawsze jest to możliwe. Może okazać się szczególnie trudne w pomieszczeniach nie wentylowanych, takich jak piwnice oraz zimą w łazience, kuchni itp.

Do odgrzybiania można zastosować środki chemiczne i zabieg ozonowania. Środki chemiczne mogą okazać się skuteczne, ale zazwyczaj lepszy i trwalszy efekt daje połączenie solidnego czyszczenia z zabiegiem ozonowania. To dzięki naturalnym właściwościom ozonu, który jest jednym z najsilniejszych utleniaczy, co powoduje, że radzi sobie świetnie z pleśnią, grzybami, roztoczami i innymi zanieczyszczeniami. Co ważne, ozon skutecznie usuwa też wszystkie przykre zapachy, które towarzyszą miejscom, w których jest problem z nadmiernym rozwojem grzybów.

Chemiczne metody usuwania pleśni


Chemiczne metody usuwania pleśni polegają na aplikacji środków grzybobójczych na oczyszczoną wcześniej powierzchnię. W przypadku tynków i nieotynkowanych ścian taki zabieg trzeba poprzedzić mechanicznym oczyszczeniem powierzchni.

 • Może okazać się, że konieczne jest mechaniczne usunięcie części warstwy wykończeniowej, na której rozwija się grzyb. Wynika to z faktu, że postępująca wilgoć przyspiesza degradację mineralnych zapraw, tynków i gipsów. Trzeba też pamiętać o jej negatywnym wpływie na elementy drewniane i wykonane z płyt drewnopochodnych.
 • Chemiczne środki ułatwiają oczyszczenie powierzchni z rozwijającej się pleśni. Uszkodzoną warstwę wykończeniową i tak trzeba usunąć i przygotować do naprawy.
 • Po odgrzybieniu powierzchni, na której rozwija się pleśń, warto wzmocnić jej strukturę odpowiednimi środkami wiążącymi mineralne elementy konstrukcji i wykończenia (beton, cegły, tynki, gips).
 • Do takich zabiegów stosuje się specjalne środki na bazie żywic. Wzmacniają one uszkodzoną powierzchnię i nadają jej właściwości hydrofobowych. Dzięki temu stają się odporne na wilgoć, co powoduje, że rozwój grzyba w tym miejscu będzie znacznie utrudniony. Często okazuje się, że jest nawet niemożliwy.
 • W poważniejszych przypadkach, w których wilgoć nasiąka z wnętrza ściany czy posadzki dobrym rozwiązaniem może okazać się iniekcja specjalnych żywic. Dzięki temu wzmacnia się strukturę całej przegrody i nadaje jej właściwości wodoodporne. W niektórych przypadkach wystarcza to do tego, aby wyeliminować problem z wilgocią i tym samym trwale odgrzybić pomieszczenie.

Po zakończeniu zabiegów trzeba pamiętać o tym, aby o ile to możliwe ogrzać i wywietrzyć pomieszczenie. Przyspiesza to proces osuszania i zapobiega rozwojowi pleśni. Zakres działań dobiera się do warunków w lokalu. Trzeba mieć świadomość, że miejscowe zabiegi przy zastosowaniu środków chemicznych nie neutralizują zapachów i zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu, w tym wilgoci, zarodników pleśni, stęchlizny i przykrych zapachów. Zachęcamy do konsultacji z fachowcami z naszej firmy w celu doboru metody walki z pleśnią.

Ozonowanie mieszkań i pomieszczeń


Uzupełnieniem chemicznego odgrzybiania jest zabieg ozonowania pomieszczeń. To technika, która polega na poddaniu wszystkich elementów w pomieszczeniu oddziaływaniu ozonu w dużym stężeniu. Do tego celu stosuje się odpowiednie urządzenia – ozonatory. Ozonowanie to jeden najskuteczniejszy zabieg dezynfekcji i dezodoryzacji. Ozon jest jednym z najsilniejszych utleniaczy.

Dlaczego warto zainwestować w ozonowanie?

 • Ozon to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy.
 • Skutecznie zwalcza zarodniki pleśni i grzybów.
 • Odpowiednio intensywny zabieg w pełni usuwa przykre zapachy i stęchliznę.
 • Ozon skutecznie niszczy bakterie i wirusy zawieszone w powietrzu.
 • Ozon niszczy alergeny w odchodach roztoczy, które osadzają się na drobinach kurzu.
 • Ozon w pełni usuwa przykre zapachy, w tym dym papierosowy – nie maskuje zapachów.
 • Zabieg jest prosty i trwa stosunkowo niedługo.

Zabiegi ozonowania stosuje się w domach i mieszkaniach, w biurach, hotelach, warsztatach, obiektach medycznych i przemysłowych. Zabieg polega na przygotowaniu pomieszczeń i poddania ich wnętrza działaniu ozonu. Urządzenie ozonujące, stężenie ozonu oraz czas zabiegu dobiera się do wielkości pomieszczenia i panujących w nim warunków. W zależności od warunków ozon jest nadmuchiwany do pomieszczenia z urządzenia i rozprzestrzenia się w nim dzięki wentylatorom. Można zastosować też urządzenia wyposażone w przewody do kierowania strumienia ozonu we właściwym kierunku, co ułatwia ozonowanie miejsc trudnodostępnych.