Osuszanie po powodzi
Zmieniający się klimat i anomalie pogodowe coraz częściej prowadzą do powodzi, które zalewają domy, powodując ogromne straty. By zminimalizować koszty walki z żywiołem, warto jak najszybciej przeprowadzić osuszanie po powodzi. To pozwoli uniknąć pojawienia się grzybów, które wnikają w materiały budowlane, a później – mimo powierzchownego usunięcia – są trudne w zwalczaniu. Sprawdź, jak osuszyć dom po powodzi, aby było to skuteczne i bezpieczne.
Osuszanie po powodziach – o czym należy pamiętać?
Przede wszystkim pamiętaj, że osuszanie po powodziach należy przeprowadzić najszybciej jak to możliwe. Nie czekaj, aż upalne lato czy użytkowanie instalacji grzewczej przyniosą oczekiwane efekty i nadmiar wilgoci sam odparuje. Przez ten czas pozwolisz wodzie wnikać w głąb konstrukcji budowlanych, gdzie będzie doprowadzać do degradacji tynku, przerwania szczelności izolacji oraz ogólnego pogorszenia stanu poszczególnych elementów.
Pamiętaj też, że dom po powodzi wymaga fachowej oceny jego stanu. Przepływająca woda wnika w każdy element budynku: od jego wyposażenia, przez ściany, aż po posadzki, warstwy izolacyjne i fundamenty. W związku z tym trzeba zadbać o osuszanie konstrukcji wielowarstwowych, które wymaga użycia specjalistycznego osuszacza oraz wiedzy na temat jego wydajności i obsługi.
Osuszanie po powodzi – samodzielna praca czy opłacalna współpraca?
Wiele osób po zalaniu mieszkania decyduje się na wynajem osuszaczy, które mają na celu umożliwienie pozbycia się nadmiaru wilgoci. Są w tym skuteczne, ale należy pamiętać, że dom po powodzi wymaga wielu zaawansowanych działań osuszających, a nie samego użycia specjalistycznego sprzętu.
Fachowcy od osuszania zapewniają przede wszystkim:
- dobranie metody działania do potrzeb – należy wziąć pod uwagę ilość wilgoci w obiekcie, powierzchnię domu, czas trwania powodzi, materiały, z których zbudowano obiekt, jego wiek oraz oczekiwane przez inwestorów tempo osuszania,
- zastosowanie jednoczesnego osuszania i nagrzewania pomieszczenia – takie działanie ma pomóc przyspieszyć całą procedurę oraz zminimalizowanie ryzyka pojawienia się wykwitów grzybów,
- użycie nowoczesnych i sprawdzonych metod osuszania domu po powodzi – dzięki połączeniu różnych narzędzi, w tym m.in. osuszaczy podposadzkowych, i dostępowi do nowoczesnych technologii proces jest wydajny i odpowiednio ukierunkowany,
- wentylację osuszanych pomieszczeń w trakcie wykonywania procedury – jest możliwość zastosowania m.in. rekuperatorów ściennych. Przepływ powietrza minimalizuje ryzyko pojawienia się grzyba na ścianach i przyspiesza odparowywanie wilgoci.
Dzięki powyższym osuszanie po powodzi trwa krócej niż przy samodzielnym działaniu. Jednocześnie proces jest skuteczniejszy, wydajniejszy i bezpieczniejszy dla budynku. Fachowcy pomogą Ci pozbyć się skutków zalania, którymi bardzo często są wykwity pleśni, ponieważ przeprowadzą również ozonowanie i odgrzybianie. Dzięki temu pozbędziesz się nieestetycznych wykwitów, które są niebezpieczne dla zdrowia i dodatkowo pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu.
Jak osuszyć dom po powodzi – osuszanie konstrukcji wielowarstwowych
Jeśli zastanawiasz się, jak osuszyć dom po powodzi, to przede wszystkim postaw na proces dostosowany do rozmiaru zniszczeń spowodowanych przez wilgoć. W trakcie awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej czy przerwania ciągłości izolacji przeciwwilgociowej zniszczenia mają ograniczony charakter. Natomiast podczas powodzi obejmują znaczną część budynku wraz z jego infrastrukturą. W takiej sytuacji zaleca się osuszanie ścian i posadzek wraz z warstwą izolacyjną i wszystkich trwałych elementów znajdujących się w obiekcie.
Aby przeprowadzić osuszanie po powodziach, stosuje się m.in. nagrzewnice, urządzenia wentylacyjne czy osuszacze przemysłowe i podposadzkowe. Te ostatnie umożliwiają osuszanie w trybie ssącym, ssąco-tłoczącym i tłoczącym. Skoordynowanie tych procesów pozwoli na stałe pozbyć się wody np. ze styropianu, abyś miał pewność, że pozornie wysuszona posadzka w rzeczywistości nie będzie nasiąknięta wodą.
W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Na pewno rozwiejemy wszelkie Państwa wątpliwości. Dzięki naszemu doświadczeniu przejdziecie Państwo bezstresowo przez cały proces skutecznej likwidacji szkody.
Wróć do bloga