Osuszanie ścian – jak to zrobić?

Osuszanie ścian


Osuszanie ścian to proces, który należy przeprowadzić zawsze wtedy, gdy w konstrukcji budynku pojawi się nadmiar wilgoci. Dlaczego? Ponieważ nadmiar wody prowadzi m.in. do uszkodzenia tynku, przerwania izolacji, a nawet naruszenia stabilności fundamentów. Jest również powodem niezdrowego i nieestetycznego problemu, jakim jest grzyb. Osuszanie ściany zapobiega poważnym problemom, które są znacznie kosztowniejsze w usunięciu niż samo osuszanie. Sprawdź, jak je przeprowadzić tak, by było skuteczne.

Osuszanie murów – przyczyny zawilgocenia

Decydując o tym, jak osuszyć ścianę, trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, co jest źródłem jej zawilgocenia. Najczęściej nadmiar wilgoci w murach pojawia się w związku z:

  • wyciekami wody – wówczas warto przeprowadzić lokalizację wycieków, ponieważ może być ich więcej niż tylko jeden, a także mogą być niewidoczne (małe wycieki są widoczne później niż duże),
  • zalaniami i powodziami – wiele mieszkań jest zalewanych w wyniku awarii u sąsiadów lub powodzi wynikających z anomalii pogodowych,
  • brakiem odpowiedniej izolacji lub jej przerwaniem – brak izolacji pionowej lub poziomej sprawia, że osuszanie murów staje się konieczne, ponieważ fundamenty i ściany chłoną wilgoć,
  • pracami budowlanymi i remontowymi – w ich trakcie powstaje tzw. wilgoć techniczna, której należy się pozbyć, aby w budynku panował dobry mikroklimat.

Po znalezieniu źródła problemu możesz przejść do osuszania. Pamiętaj jednak, by nie tylko ustalić przyczynę pojawiania się wilgoci, ale także ją zwalczyć. W przeciwnym razie po procesie osuszania problem powróci i będzie ponownie wymagać większych nakładów finansowych.

Jak osuszyć ścianę?

Zastanawiasz się, jak osuszyć ściany? Zależnie od tego, co jest przyczyną nadmiaru wilgoci w budynku, należy wybrać konkretne narzędzia. Gdy problem pojawia się w trakcie/po pracach remontowo-budowlanych możesz zdecydować się na wypożyczenie osuszaczy, które z powodzeniem usuną wilgoć.

Jak jednak osuszyć ścianę, jeśli ta latami wchłaniała wodę przez brak izolacji? W takiej sytuacji samodzielne osuszanie może nie być dobrym rozwiązaniem. Należy wiedzieć, jakie narzędzia wybrać, znać ich parametry techniczne, tryb pracy oraz wydajność, a także zastosować kilka technik jednocześnie. To da najlepszy efekt i sprawi, że osuszanie będzie na tyle szybkie, że uda się zapobiec pojawieniu się pleśni lub powstrzymać jej rozprzestrzenianie.

Czym osuszyć ścianę?

Specjaliści wykonają osuszanie, używając sprzętu przemysłowego przeznaczonego do dużych powierzchni o wysokim poziomie wilgotności. Czym osuszyć ścianę? Przede wszystkim osuszaczami, nagrzewnicami oraz specjalistycznym sprzętem do osuszania konstrukcji wielowarstwowych. Pracuje w trybie ssącym, ssąco-tłoczącym i tłoczącym, dlatego pozwala szybko pozbyć się wilgoci m.in. ze strefy izolacji znajdującej się pod posadzką. Warto też zastosować urządzenia do rekuperacji, aby odpowiednia wentylacja powietrza pozwoliła zminimalizować obszar zajmowany przez pleśń.

Osuszanie murów – ile trwa i ile kosztuje?

Osuszanie ścian to procedura, której czas trwania, przebieg i koszty zależą od wielu czynników. Jak osuszyć ściany szybko i tanio, a jednocześnie skutecznie? Można to zrobić, dobierając sprzęt do potrzeb oraz sprawdzając na każdym etapie postępy prac.

Trzeba pamiętać, że osuszanie murów wymaga fachowej wiedzy o tym, jak proces ma przebiegać i znajomości specyfiki działania konkretnych narzędzi. Dzięki temu jest możliwe wdrażanie na bieżąco odpowiednich technik i unikanie problemów z brakiem ich skuteczności. Osuszenie ściany może trwać kilka dni, a wyciąganie wilgoci z murów w całym domu nawet kilka tygodni. Już na etapie planowania przebiegu prac fachowcy podpowiedzą, na jaki czas należy się nastawić i na bieżąco będą Cię informować o postępach. Poznasz realny przebieg procesu i dostosujesz do niego swoje plany.

Jeśli chodzi o cenę usługi, osuszanie murów może kosztować kilkaset lub nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko zależy od obszaru działania, czasu, jaki trzeba będzie poświęcić na wykonanie pracy czy liczby urządzeń, które będą działać w danym obiekcie.

Jednak warto pamiętać, że nie należy tu oszczędzać. Nieodpowiednio osuszony budynek ulega stopniowej degradacji, a wilgoć i towarzysząca jej pleśń są niezdrowe dla ludzi w każdym wieku – szczególnie dla dzieci, osób starszych i z chorobami układu oddechowego. Grzyby powodują m.in. obniżenie odporności, problemy z koncentracją i regeneracją oraz bóle głowy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Na pewno rozwiejemy wszelkie Państwa wątpliwości. Dzięki naszemu doświadczeniu przejdziecie Państwo bezstresowo przez cały proces skutecznej likwidacji szkody.


Wróć do bloga