Protokół zalania mieszkania jak wygląda

Protokół zalania mieszkania - co zawiera?


Protokół zalania mieszkania to dokument, który należy sporządzić po powstaniu szkody niezależnie od tego, z czyjej winy do niej doszło. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie środków od ubezpieczyciela na osuszanie i ewentualny remont powierzchni. Żeby otrzymać takie finansowanie, trzeba sporządzić protokół zalania mieszkania. Wzór dokumentu i informacje na temat całej procedury będą w tym wypadku bardzo przydatne, dlatego warto się z nimi zapoznać.

Protokół zalania mieszkania – kiedy należy go sporządzić?

Pamiętaj, by protokół zalania mieszkania przygotować najszybciej jak to możliwe. Najlepiej zrobić to w obecności świadków – sąsiada, członków zarządu nieruchomości czy przedstawicieli administracji. Jeśli to możliwe, w dokumencie warto zawrzeć informację na temat źródła awarii. Jeżeli ewidentnie jest ona związana z instalacjami poziomymi i sąsiad przyznaje się do winy, poproś go o pisemne potwierdzenie takiego stanowiska. Podobnie warto postąpić, jeśli źródłem problemu jest awaria sprzętu należącego do innego lokatora – zmywarki, pralki czy kranu. Jeśli z kolei winna jest administracja budynku, również warto poprosić ją o złożenie stosownego oświadczenia.

Pamiętaj też, że nie wystarczy jedynie protokół zalania mieszkania. Wzór pisma warto uzupełnić o dokumentację fotograficzną i filmową. Zrób zdjęcia powstałych szkód, a także na bieżąco rejestruj zmiany zachodzące np. na suficie – najczęściej plamy wilgoci stopniowo się powiększają, woda z czasem zaczyna się skraplać. Pamiętaj, by poczekać na rzeczoznawcę, który także sporządzi swój protokół. Skontaktuj się też z ubezpieczycielem, który podpowie, co możesz robić w czasie oczekiwania na specjalistę. Najczęściej nie można jeszcze osuszać pomieszczeń i podejmować się ich remontu.

Zalanie mieszkania – wzór pisma DOC i PDF

Jeśli masz styczność z problemem, jakim jest zalanie mieszkania, wzór pisma DOC czy PDF na pewno Ci się przyda. Stworzysz go, umieszczając w dokumencie dane, które przedstawiamy poniżej. W protokole zalania powinny znaleźć się:

  • informacje dotyczące zalania – należy wskazać datę i godzinę powstałej awarii (jeśli są znane) lub moment jej odkrycia;
  • adres miejsca, w którym doszło do awarii – podaj dokładne dane, a nawet określ pomieszczenie, w którym pojawiła się woda;
  • dane właściciela mieszkania;
  • opis szkody i strat – pamiętaj o tym, aby dodać zdjęcia ukazujące zalanie mieszkania, wzór pisma będzie wtedy czytelniejszy;
  • przyczynę zalania – ta najpewniej będzie miała jedynie poglądowy charakter, ponieważ może się okazać, że trzeba będzie dokonać lokalizacji wycieków, aby znaleźć faktyczne źródło problemu;
  • dane osoby/podmiotu podejrzanych o odpowiedzialność za wyrządzenie szkody – załącz ewentualne oświadczenia, w których biorą oni na siebie odpowiedzialność;
  • dane świadków zdarzenia – od razu po zalaniu warto wezwać sąsiadów lub członków administracji budynku, aby potwierdzili, że informacje zawarte w protokole są zgodne ze stanem faktycznym.

Na końcu dokumentu należy umieścić podpis właściciela zalanego mieszkania, najlepiej również administratora budynku, a także dodać datę. Jeśli chcesz sporządzić protokół szkody, wzór DOC stworzysz zarówno w programach komputerowych, jak i w przeglądarce. Wklej powyższą listę podpowiedzi, zastąp faktycznymi danymi i gotowe.

Protokół zalania mieszkania DOC, PDF, ręcznie spisany dokument – którą opcję wybrać?

Możesz stworzyć protokół zalania mieszkania DOC, ale również w każdej innej formie. Pamiętaj, że w tym wypadku znaczenie ma treść dokumentu, a nie sposób jego zapisu. Jeśli znajdą się w nim informacje zgodne ze stanem faktycznym, zostanie zaakceptowany przez ubezpieczyciela. Będzie także wykorzystany w kolejnych etapach postępowania związanego z pozyskiwaniem środków z polisy ubezpieczeniowej podmiotu odpowiedzialnego za powstanie szkody. Co ważne, w sporządzaniu protokołu może pomóc firma od osuszania, która podpowie też, jak postępować po zalaniu, aby szybko pozbyć się wilgoci i nie dopuścić do rozwoju pleśni w budynku.

Protokół zalania mieszkania – co zrobić po sporządzeniu dokumentacji?

Jeśli masz do czynienia z przykrą sytuacją, jaką jest zalanie mieszkania, wzór pisma PDF to nie jedyne, czego potrzebujesz. Powinieneś również zadbać o jak najszybsze osuszenie lokalu, aby zapobiec rozwojowi wilgoci. Może się ona przyczynić do pojawienia się pleśni, która jest niebezpieczna dla zdrowia, nieestetyczna i trudna do usunięcia. Aby uniknąć problemów, poproś o pomoc specjalistów, którzy podpowiedzą, jakich formalności należy dopilnować, a także jakie czynności od razu podjąć, aby woda nie doprowadziła do kolejnych zniszczeń.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Na pewno rozwiejemy wszelkie Państwa wątpliwości. Dzięki naszemu doświadczeniu przejdziecie Państwo bezstresowo przez cały proces skutecznej likwidacji szkody.


Wróć do bloga